СОЛИ е в основата на създаване на Нова програма към Министерството на културата в направление “Танц“ в любителското изкуство. Очаква се стартиране на програмата.
ПРОГРАМА В НАПРАВЛЕНИЕ ТАНЦ КЪМ МК
ПРОГРАМА "ПОДКРЕПА ЗА ЧАСТНИ ОРГАНИЗАЦИИ В ОБЛАСТТА НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ИЗКУСТВО" КЪМ НФК
СОЛИ е основен инициатор на дебатите за възникването на Програма „Подкрепа за частни организации в областта на любителското изкуство“ с любезната подкрепа и екипна дейност с Национален фонд „Култура“.
Програмата възникна следствие на актуализацията на бюджета за 2021 г, преговорите с Комисията по културата и медиите към 46 НС и е свързана с подкрепа в Ковид-криза на стойност 4 200 000 лв. Тя е в полза на всички частни организации, работещи в сферата на любителското изкуство, включително обхванати и читалищата в България с грантове до 25 000 лв.
В програмата участваха 233 проекта, като 171 бяха одобрени.
СОЛИ отчита 80% успеваемост на одобрени проекти сред своите членове.
СОЛИ изразява сериозната си загриженост тази програма да се запази и да се утвърди като традиционна.
ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ОРГАНИЗАЦИИ В ОБЛАСТТА НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ТВОРЧЕСТВО" КЪМ НФК
През 2020 г. СОЛИ е основен инициатор на дебатите за възникването на Програма „Подкрепа за частни организации в областта на любителското изкуство“ с любезната подкрепа и екипна дейност с Национален фонд „Култура“. В следващата календарна година с леки корекции програмата бе видоизменена и наименована „Програма за възстановяване и развитие на организациите в областта на любителското творчество“. Отпуснатият бюджет бе 5,5 млн лв. и се отпуска за подпомагане на организациите, развиващи любителското творчество в страната с оглед подкрепа следствие на Ковид-кризата с грантове до 35 000 лв.
В предходната година участваха 233 проекта, от които 171 бяха одобрени, общата успеваемост на програмата беше 73%. През 2022 се наблюдава сериозен ръст на кандидатурите и ръст на процента успеваемост катто кандидатстваха 373 проекта, от които са 306 одобрени. Общата успеваемост по програмата е 82%.
В програмата се включиха 172 читалища, като проектите на 154 от тях са одобрени. Успеваемостта сред читалищата е 90%.
СОЛИ отчита 100 % успеваемост на одобрени проекти сред своите членове.
СОЛИ изразява благодарността си, но и сериозната си загриженост тази програма да се запази и да се утвърди като традиционна и вярва, че в сложната политическа обстановка ръководствата на МК и НФК ще работят в тази насока.